Schemat planu ramowego

Tak jak wcześniej obiecałem, w tym poście pokażę przykład stworzonego przez siebie planu ramowego i na jego podstawie postaram się go omówić i zaprezentować, w jaki sposób należy go stworzyć. Zapraszam więc do lektury.

Oprócz samej konstrukcji planu ważny jest cały język prezentacji maturalnej, również ten ujęty w planie.

Wzór planu ramowego

I. Ramowy plan wypowiedzi:

  1. Teza: Samotnicy to postaci, które bardzo często opisuje literatura różnych epok. Z tego względu można uznać ten motyw za uniwersalny.
  1. Kolejność prezentowanych argumentów:

a) Treny: samotność spowodowana śmiercią córki; samotność, której towarzyszą inne, negatywne uczucia; destrukcyjna samotność.

b) „Cierpienia młodego Wertera”: samotność spowodowana romantyczną, niespełnioną miłością, destrukcyjna; wyniszczająca samotność; brak możliwości ucieczki od poczucia wyobcowania.

c) „Kartoteka”: samotność spowodowana wspomnieniami z wojny; wyalienowanie niepozwalające na normalne funkcjonowanie; bierność i apatia głównego bohatera.

d) „Wieża”: dwa zupełnie odmienne podejścia do samotności – trędowaty umie pogodzić się z losem i jego życie nabiera sensu, nauczyciel nie umie pogodzić się z samotnością, przez co jego egzystencja jest bezcelowa.

II. Wnioski:

a) Samotność może być wolnym wyborem („Kartoteka”), wymuszoną sytuacją, na którą ma się mały wpływ (Treny, „Wieża”) bądź ucieczką od rzeczywistości („Kartoteka”, „Cierpienia młodego Wertera”).

b) Ze wszystkich zaprezentowanych postaci tylko bohater umie poradzić sobie z samotnością; jest nim Lebrosso, bohater „Wieży”.

c) Samotność jest uczuciem, które bardzo silnie wpływa na życie człowieka je przeżywającego.

Jak stworzyć plan ramowy

Jak widać na podstawie powyższego przykładu, jako pierwszy punkt podaje się tezę, która powinna być ogólna i w taki właśnie sposób ma mówić naszą opinie o prezentacji maturalnej, czyli to, o czym chcemy opowiadać podczas wystąpienia. Następne są argumenty będące hasłowym wypunktowaniem dzieł, jakie zamierzamy omawiać. Na końcu znajdują się wnioski podsumowujące całość wystąpienia, które należy traktować jako swego rodzaju klamrę łączącą całość prezentacji.

Reklamy
  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s