Czym jest plan ramowy

Wielu maturzystów przygotowujących się do egzaminu ustnego z języka polskiego ma duży problem ze skonstruowaniem planu ramowego. Jeżeli należysz do tej grupy abiturientów i masz podobne braki w wiedzy, przeczytaj poniższy wpis.

Czym jest plan ramowy

Pierwsze, o czym należy powiedzieć w kontekście definicji planu ramowego, to to, że jest on częścią konspektu. A czym jest konspekt? On z kolei jest dokumentem zawierającym w sobie takie elementy jak bibliografia maturalna, wspomniany plan oraz nazwę tematu. Widać więc, że w głównej mierze konspekt oparty został na planie, dlatego pełni on taką ważą funkcję, równie istotną jak język prezentacji maturalnej. No dobrze, ale czym w takim razie jest ów plan ramowy? Najogólniej rzecz ujmując, zawiera on w sobie tezę, kolejność wygłaszanych argumentów oraz wnioski. W poniższym akapicie znajdują się informacje temat tych wszystkich elementów.

Części składowe planu maturalnego

Jak wspomniałem, w skład planu wchodzi teza, argumenty oraz wnioski. Nie jest to moja opinia na temat prezentacji maturalnych, lecz istniejący fakt. Zacznijmy zatem od tezy, którą należy traktować jako swego rodzaju wprowadzenie do tematu. Należy w niej zawrzeć swoją główną myśl i ogólnie zarysować to, o czym zamierzamy mówić podczas swojego wystąpienia. Kolejnym punktem są argumenty, czyli krótkie omówienie i wypunktowanie dzieł, które będziemy omawiać w prezentacji. Z kolei na końcu planu ramowego znajdują się wnioski będące podsumowaniem całego wystąpienia. Stanowią one zakończenie i puentę prezentacji. W kolejnym wpisie na wybranym przez siebie przykładzie pokażę i omówię, jak wygląda plan ramowy.

Reklamy
  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s